top of page

לתלמידי קורס הכשרת מאמנים רב תחומיים NCS

מפגש 22 - דילמות אתיות באימון

מטפורות באימון: החיה, תמונת נוף, סרט ועוד

דילמות באתיקה - אימון צד ג'
חברת תוספי מזון ידועה שכרה אותך לאימון צוות העובדים לאורח חיים בריא. מטרת החברה, כפי שנכתב בהסכם, לשפר את המוטיבציה ונאמנות העובדים לחברה באמצעות אימון לאורח חיים בריא. החברה מעוניינת שכל  עובד יהיה סמל לאורח חיים בריא.
חזון החברה, כפי שמופיע בלוחות המודעות הבולטים במפעל: "אנחנו רואים את הקהילה ואזרחי המדינה משפרים את איכות חייהם בעזרת תוספי המזון שלנו..."
דילמה 1.
האם אתה מסכים בתנאים האמורים לאמן את עובדי החברה?
מה השיקולים האתיים לקבל או לדחות את ההצעה?
דילמה 2. איזה נקודות נוספות חשובות לך להבהרת ההסכם עם מנהלי החברה בהיבטים האתיים?
דילמה 3. במהלך אימון של אחד העובדים, הוא מדווח לך שהחברה הוסיפה חומר רעיל לתוסף מזון להרזיה כדי לשפר את פעילותו. העובד חושש להתלונן מפחד לפיטורין.
מה אתה עושה במצב זה?
האם אתה מדווח להנהלה?
האם אתה מדווח למשרד הבריאות?
מה השיקולים האתיים בהחלטתך?
דילמה 4. לאחר 3 חודשי עבודה, החברה מרוצה מתוצאות האימון ומציעה לך להצטרף לועדת מיון  עובדים. הם מציעים לך שכר של 20.000 ₪ בחודש ורכב צמוד כדי לעבור על תיקי העובדים. החברה מעוניינת לקדם מספר עובדים ולפטר אחרים. תפקידך לראיין ולחוות דעתך.
האם תיקח את ההצעה?
מה השיקולים האתיים להחלטתך?


נער מתבגר
הופנה אלי מתבגר בן 16 לאימון על ידי אימו. האם מיואשת לגבי ההתנהלות והארגון שלו. היא שמעה שאימון יכול מאוד לעזור בנושאי התנהלות.
האם מתקשה לעזור ולארגן את הילד. באבחון של לקויות למידה נמצאו ממצאים קלים שאינם מסבירים את התנהלותו. האם שאלה את בנה לגבי אימון, והוא הביע ספק לגבי זה, אך בסוף הסכים לבוא לנסות.
עשיתי איתו הסכם בעל פה לגבי מטרה חברתית שמעסיקה אותו לתהליך אימון של 10 מפגשים. במפגש הרביעי התקשרה האם, נרגזת מאוד. קשה לה לממן את האימון לבדה. היא הבינה מהבן שהוא מתאמן על נושא שונה לגמרי ממה שהיא התכוונה לדבריה איתי בטלפון. הבלגן חוגג בחדרו של הילד וכך גם אינו מאורגן בבית הספר. בקרוב יתחילו בחינות הבגרות.
היא לא מוכנה להמשיך את האימון, אלא, אם בנה יתאמן על הדברים הדחופים, ודורשת שהאימון יגע בנושא ההתארגנות. בנה אוהב לבוא לאימון – אך היא לא רואה שום השפעה על הדברים החשובים בעיניה.
היא מעוניינת להגיע למפגש הקרוב ולפתוח את הנושא בעזרתי.
מה עושים?

 

דילמות נוספות במקרים אחרים: 
 

דילמה 5. אתה מאמן מוסמך וסיימת קורס של 3 חודשים בתזונה נטורופתית במכללה ידועה. אישה בת 45 שכרה את שרותיך כמאמן המתמחה באימון לאיכות חיים ותזונה בריאה. באחת מפגישות האימון המתאמנת מדווחת לך שהקרדיולוג שלה המליץ לה ליטול טבליות כימיות (סטאטינים) להורדת כולסטרול. אתה יודע שלתרופה זו תופעות לוואי קשות לחלק מהמטופלים ולמדת בקורס תזונה שיש תחליפים טבעיים טובים. 

מה תגובתך לדיווח של המתאמנת?

מה השיקולים האתיים בהחלטתך?

 
דילמה 6.

אדם מתקשר אליך  ומבקש לקנות לחברתו מתנה: תוכנית לאימון אישי לאורח חיים בריא והרזיה. הוא מבקש ממך לדווח לו פעם בשבוע על התקדמות האימון.

האם תקבל את ההצעה ותדווח לו?

באם תחליט שברצונך לדווח, אלו תנאים יידרשו כדי לאפשר דיווח?

מה ההיבטים האתיים בהחלטתך? 

דילמה7. במהלך האימון מדווחת לך המתאמנת שבן זוגה, המשלם על האימון, מתעלל בביתה מנישואים קודמים. מה תעשה? מה השיקולים האתיים בהחלטתך? 


דילמה 8. 

חולה סוכרת שמזריק אינסולין זקוק להוריד במשקל 35 ק"ג. הוא ניסה שיטות שונות להרזיה ולא הצליח. הוא מתקשר אליך לקבלו לתוכנית אימון לאורח חיים בריא והרזיה.

באלו תנאים תקבל את החולה לאימון?

אלו שיקולים אתיים ינחו אותך בהחלטתך? 


דילמה 9.

אדם בדיכאון קליני ולוקח תרופות להקלת מצבו מתקשר אליך בהמלצת חבר שאימנת בעבר. הוא מבקש ממך לאמן אותו להצלחה ואושר בחיים. הוא שמע מחברו שהצלחת "לשנות את חייו ולעשותו למאושר באדם" . האם תקבל אדם כזה לאימון?

באם תקבלו לאימון איזה פרטים תרצה לעצב במערכת היחסים ?

אלו שיקולים אתיים ינחו אותך בהחלטתך?
 

דילמה 10

חברה טובה שלך מילדות שמעה שאתה עוסק באימון לפיתוח עסקי ומבקשת ממך לאמן את בעלה. במהלך האימון מספר לך הבעל כי אשתו מעכבת אותו בהתפתחותו האישית והעסקית והוא מעוניין להתגרש. ידוע לך שלחברתך מחשבות אובדניות במצבי לחץ ואתה חושש מאוד לחייה אם תדע על מחשבות בעלה.

האם תדווח לחברתך הטובה מילדות על מחשבות בעלה? מה השיקולים האתיים והערכיים שינחו את החלטתך?

האם תמשיך לאמן את בעלה של חברתך הטובה? האם תעצב מחדש את היחסים איתו במידה ותחליט להמשיך באימון?

האם תנסה לשכנע את הבעל להימנע מגירושין?"

מצגת שיווק 2

מזל סולומון

ט.ל.ח.                   
החומר מיועד לתלמידי NCS בלבד למטרות למידה  ויש עליו זכויות יוצרים. צבי פוס, מנהל אקדמי NCS. 

bottom of page